TREQ HİZMETLERİ - ÖRNEK DURUM ÇALIŞMASI

SPESİFİK TEDARİKÇİ EĞİTİMİ

GEREKSİNİMLER

Yapılan CSL2  kalite kontrol çalışması sırasında bir havacılık tedarikçisinin kalite seviyesinin düzelmediğini tespit edildi. Durum analizi, tedarikçinin istenilen kalite seviyesini tutturamamasında iki neden olduğunu gösterdi:

  • İhityaçlar ve planlar doğru şekilde tespit edilememişti.
  • Operatörler üç boyutlu makinalarla çalışmak için eğitilmemişti.
  • Alınan önlemler yanlıştı ve dolayısıyla raporlar kullanılamaz durumdaydı.

Bu durumu çözmek için TRIGO'dan duruma özel olarak uygun bir çözüm getirmesi istendi.

TRIGO ÇÖZÜM

Müşterinin kalite gereksinimleri ve planlarına odaklanan özel bir eğitim önerildi. Bu eğitim 8 teknisyen için öngörüldü. 10 hafta süre uygunsuz parça tesliminin ardından tedarikçi uygun parçaları teslim etmeye başladı ve müşterisine uygun ekipman ve prosedürler doğrultusunda çalışmaya başladı. Üstelik, bu çalışma sonrasında AUKOM 1 ve 2 seviyesinde üç operatör eğitilerek ve derecelendirilerek teslimat kalitesi uzun vadede de garanti altına alınmış oldu.

 

TEDARİKÇİ GELİŞİMİ

GEREKSİNİMLER

Havacılık alanında bir metal parça tedarikçisi üretiminde problemler yaşıyor. Materyel ve boyutsal bazlı sorunlar nedeniyle fabrikada ham parçadan final üretime sistematik bir şekilde geçilemiyor. Bu incelikli durumu çözmek için final müşteri TRIGO'ya başvuruyor. 

TRIGO ÇÖZÜM

TRIGO sorunu derinlemesine olarak ele almak için çifte eylem planı gerçekleştirdi. Bir TRIGO teknisyeni işe ürün kalitesini kontrol ve güvenlik altına alarak başladı. Daha sonra, yeni denetim şekilleri ve kontrol yöntemleri uygulayarak teslim edilen ham parçaların işlenebilirliğini düzenledi. Parça işlemelerinden evvel olası uygunsuzluklar tespit edildi. Buna paralel olarak, bir TRIGO mühendisi çalışma gruplarını yöneterek süreçteki farklı noktaların eylem planını düzenlendi. Tedarikçiyle gerçekleştirilen 10 haftalık çalışmanın sonucunda red oranı %85 oranında düştü.

Download Case Study


footer